Volg Hart van Nederland

Pridevlaggen verboden bij Songfestival: artiesten mogen alleen met nationale vlaggen zwaaien

Songfestival

26 apr 2025, 09:00 - Update: 26 apr 2025, 16:59

Link gekopieerd

Alleen nationale vlaggen zijn nog toegestaan voor de artiesten die dit jaar meedoen aan het Eurovisie Songfestival in Basel. Zij mogen op het podium of in de Green Room niet met een regenboog- of andere pridevlag zwaaien, bevestigde songfestivalorganisator European Broadcasting Union (EBU) na berichtgeving hierover van de Deense omroep DR.

Zanger Claude doet dit jaar mee voor Nederland. Bekijk in de video hierboven het nummer.

Als deelnemende artiesten de regels overtreden kan dat gevolgen hebben. Om wat voor sancties het gaat, is niet duidelijk.

Buiten het podium geldt een vrijer vlaggenbeleid. Alle vlaggen die volgens de Zwitserse wet zijn toegestaan, mogen worden gebruikt. Dat geldt straks ook voor het publiek in de arena. Fans mogen wel een pridevlag meenemen, net als bijvoorbeeld een Europese vlag of Palestijnse vlag.

Vorig jaar waren er in Malmö veel klachten over het vlaggenbeleid. Sommige fans moesten aan de deur afwijkende vlaggen, zoals de regenboogvlag of de Europese vlag, inleveren. De Zwitserse winnaar Nemo stelde dat hen de non-binaire vlag niet op het podium mocht meenemen. De non-binaire artiest moest de vlag "naar binnen smokkelen".

Ontvang onze nieuwsbrief

Wil je persoonlijke en indrukwekkende verhalen, met het laatste (positieve of regionale) nieuws, tips en achtergrond, in je mailbox ontvangen? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief.

Meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief met daarin het laatste nieuws en aanbiedingen die wijzelf of in samenwerking met onze partners organiseren. Je kunt je op ieder moment afmelden. Zie voor meer informatie de privacyverklaring.

Reactie Lhbti-belangenorganisatie

Lhbti-belangenorganisatie COC reageert fel op het besluit van de songfestivalorganisatie om regenboogvlaggen te weren. Volgens een woordvoerder zijn de vlaggen "geen politiek statement, maar een uiting van identiteit". "Het verbieden van een pridevlag is alsof je deelnemers verbiedt om hand in hand te lopen met hun partner van hetzelfde geslacht, of zegt dat een zoen aan je partner een politiek gebaar is," aldus de woordvoerder.

Het COC roept de European Broadcasting Union (EBU) op om dit besluit terug te draaien. Ook wil de organisatie dat AVROTROS, verantwoordelijk voor de Nederlandse inzending, bij de EBU protesteert tegen wat het COC noemt "een maatregel die alle grenzen overschrijdt".

ANP

Ontvang onze nieuwsbrief

Wil je persoonlijke en indrukwekkende verhalen, met het laatste (positieve of regionale) nieuws, tips en achtergrond, in je mailbox ontvangen? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief.

Meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief met daarin het laatste nieuws en aanbiedingen die wijzelf of in samenwerking met onze partners organiseren. Je kunt je op ieder moment afmelden. Zie voor meer informatie de privacyverklaring.

© 2025 Talpa Network. Alle rechten voorbehouden. Geen tekst- en datamining.