Volg Hart van Nederland

OM eist 2,5 jaar cel in zedenzaak tegen Ali B

Rechtszaak

26 mrt 2026, 10:45

Link gekopieerd

Tegen Ali B is donderdag een celstraf van 30 maanden geëist in het hoger beroep van zijn zedenzaak. Het Openbaar Ministerie acht hem schuldig aan een aanranding en twee verkrachtingen. Zijn advocaat gaat daar fel tegenin en pleit juist voor vrijspraak.

De advocaat van Ali B., Bart Swier, stelt dat er onvoldoende bewijs is voor de beschuldigingen rond het schrijverskamp in Heiloo in 2018. Volgens hem ontbreekt het aan wettig en overtuigend bewijs. Hij wijst erop dat er, net als in de zaak rond Marco Borsato, kritisch moet worden gekeken naar steunbewijs.

De rechtbank gebruikte in 2024 nog een verklaring van Ronnie Flex als steun, maar Swier noemt dat "onbegrijpelijk". Ook zet hij vraagtekens bij de verklaringen van het vermeende slachtoffer. Volgens hem zijn die op punten tegenstrijdig en lastig te rijmen met andere verklaringen.

Voor de aanranding van Jill Helena vraagt het OM om vrijspraak:

Openbaar Ministerie vraagt vrijspraak Ali B voor zaak Jill Helena
1:08

Openbaar Ministerie vraagt vrijspraak Ali B voor zaak Jill Helena

De zaak draait om meerdere beschuldigingen. Een vrouw zegt dat ze in 2018 is verkracht en aangerand tijdens een schrijverskamp in Heiloo. Het OM vindt haar verklaring betrouwbaar, maar de verdediging betwist dat dus fel.

Ook zangeres Ellen ten Damme verklaarde dat ze in 2014 is verkracht in een hotel in het Marokkaanse Meknès. Dat gebeurde rond tv-opnames voor het AVROTROS-programma Ali B en de Muziekkaravaan. Volgens het OM is daar wel voldoende steunbewijs voor.

Onvoldoende bewijs voor aanranding Jill Helena

In de zaak van Jill Helena lijken zowel het OM als de verdediging dezelfde kant op te bewegen. Beide vinden dat er onvoldoende steunbewijs is voor de beschuldiging van aanranding in 2018 in het Martin Luther Kingpark in Amsterdam. De rechtbank sprak Ali B daar eerder al van vrij.

De advocaat van Jill Helena wijst net als de verdediging op twijfel over de betrouwbaarheid van verklaringen. Ondertussen blijft het OM erbij dat andere feiten wel bewezen zijn en zwaar moeten wegen.

Het gerechtshof in Amsterdam doet op 7 mei uitspraak in de zaak.

Door ANP