
Reizen
27 okt 2025, 15:19
Ov-boa's moeten de identiteit van asielzoekers kunnen controleren, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) meldt in een brief aan de Tweede Kamer dat het ministerie van Asiel en Migratie onderzoekt of het mogelijk is om gegevens over asielzoekers beschikbaar te maken voor boa's.
Volgens Aartsen kan Arriva boetes voor zwartrijden vaak niet innen, omdat het niet mogelijk is om te bepalen wie de zwartrijder is. Ruim negen op de tien boetes voor zwartrijden op twee spoorlijnen van die vervoerder zijn vorig jaar niet betaald. "Zeer onwenselijk gedrag", vindt Aartsen. "Het kan niet zo zijn dat iemand zich herhaaldelijk onttrekt aan betaling zonder dat daar consequenties aan verbonden zijn."
In 2023 liep het (verbale) geweld door passagiers richting conducteurs dermate uit de hand dat zij besloten op sommige trajecten geen kaartcontroles meer uit te voeren:

Spoorvervoerder NS wil ook graag dat de boa's die treinen en stations beveiligen toegang krijgen tot meer systemen om zwartrijders te identificeren. Volgens een NS-woordvoerder is het "dagelijkse kost" dat een boa moet wachten tot de politie komt, die in meer systemen kan kijken. "Dat kan zo 30 à 40 minuten duren."
Meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief met daarin het laatste nieuws en aanbiedingen die wijzelf of in samenwerking met onze partners organiseren. Je kunt je op ieder moment afmelden. Zie voor meer informatie de privacyverklaring.