
Crime
19 mei 2025, 09:06 - Update: 19 mei 2025, 09:47
Cybercriminelen die in januari probeerden het netwerk van de Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) plat te leggen, maakten gebruik van eerder gehackte accounts waarvan de inloggegevens op het darkweb circuleerden. Dat blijkt uit een onderzoeksrapport van cyberveiligheidsbedrijf Fox-IT, opgesteld in opdracht van de universiteit. De betrokken accounts waren na de eerdere datalekken nooit van een nieuw wachtwoord voorzien.
De aanval werd ontdekt op zaterdagavond 11 januari, maar volgens de onderzoekers wisten de daders al enkele dagen eerder binnen te dringen. Op maandag 6 januari legden zij contact met het VPN-systeem van de TU/e. Daarbij gebruikten ze drie verschillende accounts, waarvan één toegang gaf tot het netwerk. De aanval kon slagen doordat het VPN-systeem geen gebruik maakte van multifactor-authenticatie, waarbij naast een wachtwoord ook een tweede verificatiemiddel nodig is, zoals een sms-code.
In de video bovenaan krijg je vijf tips om je te beschermen tegen hackers.
Na ontdekking haalde de universiteit uit voorzorg het hele netwerk offline. Colleges werden geschrapt en tentamens uitgesteld. Volgens Fox-IT heeft de TU/e daarmee snel en effectief gehandeld, waardoor is voorkomen dat er grote hoeveelheden data zijn buitgemaakt. Losgeld hoefde niet te worden betaald.
Meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief met daarin het laatste nieuws en aanbiedingen die wijzelf of in samenwerking met onze partners organiseren. Je kunt je op ieder moment afmelden. Zie voor meer informatie de privacyverklaring.
De universiteit heeft inmiddels maatregelen genomen om de beveiliging te versterken en zegt te blijven investeren in cyberveiligheid. "Het blijft een wapenwedloop waarin je nooit stil kan staan," aldus vicevoorzitter Patrick Groothuis.
Wie er achter de aanval zit, is nog altijd niet duidelijk. Vermoedelijk gaat het om een ransomwaregroep die uit was op losgeld.
ANP
Meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief met daarin het laatste nieuws en aanbiedingen die wijzelf of in samenwerking met onze partners organiseren. Je kunt je op ieder moment afmelden. Zie voor meer informatie de privacyverklaring.