
Politiek
18 dec 2017, 09:04
Een waarschuwingscampagne en een verbod op de partydrug 4-fluoramfetamine (4-FA), ook wel bekend als 4-FMP en xtc-light, hebben hun vruchten afgeworpen. Zo'n 30 procent van de jongeren die het middel gebruikten, zegt te zijn gestopt. Nog eens 29 procent heeft het gebruik aangepast tot kleinere doseringen, concluderen het Trimbos-instituut en het Bonger-instituut in een gezamenlijk onderzoek. Een kleine groep blijft 4-FA gebruiken ondanks verboden, waarschuwingen en gezondheidsproblemen. Veel gebruikers nemen liever 4-FA dan ecstasy omdat het middel minder controleverlies veroorzaakt, de effecten minder zichtbaar zijn en de dip daarna minder sterk is. Ook het euforische gevoel en de stimulerende werking zijn belangrijke redenen voor gebruik.
De meeste gebruikers ervaren echter ook negatieve effecten. De meest voorkomende klachten zijn slaapproblemen, hoofdpijn en een dip in de dagen na gebruik. Ook hartkloppingen, duizeligheid en hallucinaties komen ook voor. 4-FA staat sinds mei van dit jaar op de lijst van harddrugs. Daarvoor was de partydrug makkelijk verkrijgbaar in het uitgaansleven. Volgens het Trimbos is door het verbod mogelijk een schaarste ontstaan, waardoor het gebruik verder wordt teruggedrongen. "Maar dit zal de komende tijd moeten blijken'', aldus het instituut. Drugsinformatiecentrum Jellinek meldde eerder dat het gebruik van 4-FA vorig jaar in Nederland minstens twee mensen fataal is geworden. ANP
Meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief met daarin het laatste nieuws en aanbiedingen die wijzelf of in samenwerking met onze partners organiseren. Je kunt je op ieder moment afmelden. Zie voor meer informatie de privacyverklaring.