Volg Hart van Nederland
'Chinees bedrijf kon alle gesprekken van mobiele KPN-klanten afluisteren'

'Chinees bedrijf kon alle gesprekken van mobiele KPN-klanten afluisteren'

Politiek

17 apr 2021, 07:54

Link gekopieerd

Het Chinese technologiebedrijf Huawei had vanuit China ongeautoriseerde toegang tot de kern van het mobiele netwerk van KPN. Het kon onbeperkt telefoongesprekken meeluisteren en had in strijd met de wet toegang tot tapinformatie.

Huawei schond daarmee afspraken met KPN. Dat blijkt volgens de Volkskrant uit een geheim intern rapport van KPN uit 2010, dat in handen is van de krant.

Ongeautoriseerd, ongecontroleerd en ongelimiteerd

Huawei was in staat om zowel binnen KPN als vanuit China "ongeautoriseerd, ongecontroleerd en ongelimiteerd KPN-mobiele nummers af te luisteren", inclusief die van ministers, toenmalig minister-president Jan Peter Balkenende en Chinese dissidenten.

Tevens had Huawei inzicht in de database met afgetapte telefoonnummers. Dat is in strijd met de Telecommunicatiewet.

Voortbestaan van KPN was in gevaar

De bevindingen van het interne rapport waren zo explosief dat werd gevreesd voor het lot van KPN Mobiel als die zouden uitlekken. "Het voortbestaan van KPN Mobiel is ernstig in gevaar omdat mogelijk vergunningen worden ingetrokken of overheid en bedrijfsleven hun vertrouwen in KPN opzeggen indien bekend wordt dat de Chinese overheid ongecontroleerd mobiele KPN-nummers kan afluisteren en het netwerk kan platleggen", staat in het rapport.

ANP