Volg Hart van Nederland
Blokhuis gaf met subsidie bewust 'verboden staatssteun' aan anti-abortusclub

Blokhuis gaf met subsidie bewust 'verboden staatssteun' aan anti-abortusclub

Politiek

17 sep 2021, 22:40

Link gekopieerd

Staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid, ChristenUnie) heeft bijna twee miljoen euro subsidie verstrekt die volgens zijn ambtenaren neerkwam op "verboden staatssteun". Dat meldt NRC.

Het zou gaan om subsidie aan Siriz, een stichting met anti-abortuswortels die vrouwen bijstaat met hulp en adviezen bij onbedoelde zwangerschappen. De krant heeft de informatie verkregen via het Bureau Clara Wichmann, dat opkomt voor vrouwenrechten. Het bureau haalt de informatie uit documenten die zijn vrijgegeven op basis van de Wet openbaarheid van bestuur.

Politieke deal

Siriz krijgt sinds 2014 subsidie van het ministerie van VWS. Dat kwam door een politieke deal tussen het toenmalige kabinet-Rutte II en Kees van der Staaij, leider van de orthodox-christelijke SGP. Een van de voorwaarden die Van der Staaij verbond aan steun voor de Rijksbegroting in de Eerste Kamer was een jaarlijkse subsidie van 1,5 miljoen euro voor Siriz, een organisatie die was opgericht door de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind.

In het kabinet Rutte-III zette Blokhuis de subsidie voort. Net als zijn voorganger Martin van Rijn (PvdA) kreeg hij meermaals van ambtenaren te horen dat Siriz een voorkeursbehandeling kreeg. Zij deden een steeds klemmender beroep op Blokhuis te stoppen met de "verboden staatssteun". Siriz was ook relatief duur, had genoeg eigen geld en de hulp van Siriz kon ook door GGD’en worden gegeven.

ANP