Volg Hart van Nederland
Groot datalek bij KvK: oud-advocaat vraagt privéadressen Kamerleden op

Groot datalek bij KvK: oud-advocaat vraagt privéadressen Kamerleden op

112

24 aug 2021, 13:40

Link gekopieerd

Door een fout van de Kamer van Koophandel (KvK) zijn privéadressen van 1.800 mensen gelekt aan een oud-advocaat. Volgens RTL Nieuws gaat het onder andere om bestuurders en politici, waaronder Tweede Kamerleden van D66, GroenLinks en BIJ1.

Het KvK bevestigt dat het om de adressen van "een breed scala" aan politici en bestuurders van maatschappelijke organisaties gaat. Een woordvoerster laat weten dat deze privéadressen die in het Handelsregister staan niet openbaar zijn, maar dat maar justitie, advocaten, notarissen of deurwaarders deze gegevens met speciale toestemming wel kunnen opvragen.

Nog 92 gevallen ontdekt

Volgens de zegsvrouw heeft iemand de gegevens opgevraagd nadat hij zich had uitgeschreven als advocaat, terwijl dat eigenlijk niet mocht. Die toestemming is inmiddels ingetrokken. De KvK zegt dat hij schriftelijk heeft gemeld alle gegevens te hebben vernietigd, maar de instantie erkent geen verdere mogelijkheden te hebben om dit te controleren.

Na de blunder ontdekte de KvK dat in totaal 164 oud-advocaten nog toestemming hadden om privéadressen op te vragen. In 92 gevallen is hier ook na uitschrijving gebruik van gemaakt. De instantie onderzoekt nog of dit door de voormalige raadslieden zelf is gebeurd of door hun kantoren. Er is melding gemaakt bij toezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens.

Partijen willen Kamerdebat

Verschillende partijen in de Tweede Kamer hebben inmiddels Kamervragen gesteld over het grote datalek bij de KvK. Onder andere D66, SP, GroenLinks en BIJ1 willen opheldering van ministers Stef Blok (Economische Zaken) en Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) over de kwestie.

Sylvana Simons, partijleider van BIJ1, stelt dat het al langer rommelt bij de KvK. Zelf kreeg de politica ook een brief van de instantie, waarin staat dat privégegevens van haar zijn gelekt. In die brief - die ook op social media rondgaat - staat onder meer dat gedupeerden alert moeten zijn op ongewone activiteiten rond hun huis en die dan eventueel moeten melden.

ANP

Ontvang onze nieuwsbrief

Wil je persoonlijke en indrukwekkende verhalen, met het laatste (positieve of regionale) nieuws, tips en achtergrond, in je mailbox ontvangen? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief.

Meld je aan voor onze wekelijkse nieuwsbrief met daarin het laatste nieuws en aanbiedingen die wijzelf of in samenwerking met onze partners organiseren. Je kunt je op ieder moment afmelden. Zie voor meer informatie de privacyverklaring.

© 2025 Talpa Network. Alle rechten voorbehouden. Geen tekst- en datamining.